Anteny modelarskie 5,8GHz FPV

Anteny do FPV

 Każdy modelarz zdaje sobie sprawę jak istotny jest odpowiedni wybór anteny. Jest to jeden z ważniejszych elementów całego układu, przez co może zniweczyć cały wysiłek włożony w pracę, ale też znacząco podnieść osiągi drona.

Na jakie parametry anteny należy zwrócić uwagę?

Przy doborze anteny do konkretnego projektu warto kierować się kilkoma wytycznymi już przy pierwszych etapach projektowania. Po pierwsze należy jasno określić, jakie będzie zastosowanie modelu? Czy jest to pierwsza konstrukcja prototypowa, która może ulec lekkiemu zniszczeniu (a nawet poważnej awarii) czy model, którzy na przykład ma brać udział w zawodach.

 

Na tym etapie łatwo stwierdzić, czy można pozwolić sobie na cięższy i większy komponent (jeśli prędkość nie będzie istotna). Nie wszyscy pamiętają, że anteny o niższej częstotliwości są z reguły większe niż te o wyższej.


Jaki wpływ na działanie anteny ma typ polaryzacji?

 

Kolejnym istotnym elementem jest polaryzacja anteny, więc warto przypomnieć sobie kilka informacji z fizyki. Charakteryzując anteny FPV rozróżnia się polaryzację liniową  i dookólną (eliptyczną). W pierwszej sygnał formowany jest na jednej płaszczyźnie, która od razu zawiera kierunek fali. W dookólnej kształt sygnału to kombinacja dwóch płaszczyzn (w pionie i poziomie), co daje efekt tak zwanego korkociągu.  W teorii lepszy zasięg uzyskuje się dzięki polaryzacji liniowej, ponieważ cała energia skupiona jest na jednej płaszczyźnie.

 

 Jednak, żeby spełnić to złożenie przy mobilnych modelach, należy cały czas uważać, żeby nadajnik i odbiornik miały wyrównane położenie względem siebie, tak, żeby ich sygnały się nakładały. W innym przypadku może dojść do zupełnego zgubienia sygnału. Z tego powodu popularniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest polaryzacja dookólna, która zwiększa zasięg odbioru, dzięki większej płaszczyźnie nakładających się sygnałów i mniejszej zależności od ukierunkowania układu nadawczego i odbiorczego.

 

Czym jest zysk anteny?

 

Anteny modelarskie oprócz łatwych do zrozumienia parametrów mają kilka, które mogą wprawić w zakłopotanie. Do jednych z nich należy zysk wyrażany w dBi. Na szczęście wyjaśnienie jest dość proste. Jest to stosunek wypromieniowanej energii do ilości energii, którą wyprodukowałaby antena idealna, w tym przypadku izotropowa. Czyli idealnie sygnał emitowany jest równomiernie w każdym kierunku, bez żadnych strat z zerowym zyskiem.

 

 Natomiast w realnej antenie w obliczaniu zysku uwzględnia się też sprawność anteny. Znając podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze komponentu, można zacząć szukać pasującego modelu.

 

Oferta sklepu abc-rc.pl

 

W sklepie internetowym z łatwością można znaleźć produkt pasujący do projektu. Anteny modelarskie działają na częstotliwości 5.8 GHz i pasują do odbiorników BOSCAM (o takiej samej częstotliwości). Do wyboru są złącza  z wyprowadzeniem kątowym i prostym i dzięki temu, że zaprojektowane są z taką samą wtyczką, można stosować je wymiennie.

 

 Typ anteny to tak zwana koniczynka – bardzo wydajny model, przypominający popularną roślinę. W takiej samej cenie można kupić antenę z obudową, zasłaniającą układ ramion układu.

  
 Przejdź do kategorii z Antenami: