Mini przetwornice do dronów i modeli samolotów

przetwornica fpv

Przy projektowaniu modelu jednym z głównych wyznaczników jest waga całej elektroniki. Płytka i komponenty musza być na tyle lekkie, żeby nie obciążać zbyt mocno szybowca czy drona. Ale jednocześnie należy użyć konkretnej liczby elementów, aby całość w ogóle zadziałała. Dlatego warto postawić na uniwersalne podzespoły, dla których można znaleźć kilka zastosowań, na przykład mini przetwornice.

Do czego jest potrzebna przetwornica?

W największym skrócie dzięki przetwornicom można bezpiecznie zasilać elektroniczne komponenty na pokładzie modelu, czyli na przykład kamerę, nadajniki i odbiorniki sygnałów sterujących czy anteny. Przeważnie układy potrzebują określonej wartości napięcia i natężenia zasilania i są bardzo czułe na jakiekolwiek zmiany i przepięcia. Przetwornice zapewniają stałe zasilanie na wymaganym poziomie przy zachowaniu dużej wydajności. Przetworniki mogą działać z prądem stałym i przemiennym, co daje cztery możliwe kombinacje (DC-DC, DC-AC, AC-AC, AC-DC).


 Z oczywistych względów w układach modelarskich stosowane jest przetwarzania napięcia stałego na stałe, obniżając lub podwyższając napięcie wyjściowe w stosunku do wejściowego. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że modyfikacja często ma krok pośredni – zmianę na napięcie przemienne. Dzięki takiemu zabiegowi straty przemiany są ograniczone i można uzyskać wysoką wydajność układu.

Jak dobrać mini przetwornice do FPV?

Najbardziej logiczną kolejnością postępowania jest rozpoczęcie od wybrania systemów FPV. Dzięki dokumentacji technicznej konkretnego modelu będzie jasne, jakie napięcie wyjściowe jest potrzebne do zasilenia na przykład kamery. Następnie znając konstrukcję modelu i ogólne założenia, czyli między innymi jak długo model ma działać bez powtórnego ładowania czy jak duży akumulator można umieścić dobiera się źródło zasilania. Przetwornica jest „łącznikiem” między dwoma komponentami i musi uwzględniać charakterystykę oby dwóch urządzeń.


 Nowoczesne przetwornice zapewniają duży zakres regulacji napięcia, ale należy zwrócić uwagę, czy nie ma ograniczenia co do minimalnej różnicy napięć. Bardzo ważne jest również sprawdzenie, czy przetwornica wyposażona jest w układ chłodzący – najczęściej będzie to po prostu radiator. Niektóre parametry wyjściowe jak na przykład prąd maksymalny podane są z zastrzeżeniem, że osiąg jest możliwy tylko z chłodzeniem. Tak samo powyżej określonej mocy wyjściowej może być konieczne stosowanie radioatora, nawet jeśli zakres temperatury pracy na pierwszy rzut oka wydaje się wysoki.

Oferta sklepu abc-rc.pl

W sklepie internetowym dla modelarzy można znaleźć duży wybór mini przetwornic, zarówno obniżających jak i podwyższających napięcie. Wszystkie układy są lekkie i o małych wymiarach, dlatego doskonale nadają się do modeli latających.


 W trakcie wyboru najlepiej dopasowanego komponentu oprócz wspomnianych wskazówek warto przeczytać dodatkowe uwagi przy każdym z produktów. Można w nich znaleźć informację, czy urządzenie jest już gotowe do użycia czy wymaga na przykład lutowania.