Tutorial GSM NEOWAY M590E kompendium wiedzy, lektura obowiązkowa dla posiadaczy i przyszłych nabywców!

2018-11-16
Tutorial GSM NEOWAY M590E kompendium wiedzy, lektura obowiązkowa dla posiadaczy i przyszłych nabywców!

Witam w II części artykułu poświęconego modułowi Neoway M590E. W tej części jak już wspomniałem, zajmę się komendami AT, rejestracją modułu do sieci, sprawdzaniem stanu modułu, przywracanie ustawień fabrycznych (Factory Reset), zmiana prędkości portu UART, rozwiązanie problemów z zasilaniem, a także wszelkie wyjaśnienia i objaśnienia. 

 

I część skończyłem na podłączeniu Arduino do komputera i wgraniu programu.

1. Teraz włączamy monitor portu szeregowego i ustawiamy go na dany badrate, czyli 115200bps. i wybieramy format: Zarówno NL, jak i CR.

2. Podłączamy zasilanie do modułu (+5 V i GND), następnie zwieramy pin BOOT z GND, aż dioda BOOT zacznie migać. Po tej czynności powinien nam się pojawić napis w serialu: "MODEM:STARTUP".

3. Jeżeli zamiast tego pojawią się jakieś krzaczki np.: "ć�ţž`fxćž" to znaczy, że moduł nadaje komunikaty na innej prędkości i należy zmienić tę prędkość w kodzie Arduino. Zmiany dokonujemy w ustawieniach początkowych "void setup" w Serial.begin i modem.begin na np.9600. Po zmianie należy znów wgrać kod, otworzyć monitor portu i wpisać AT, lub wyłączyć i włączyć moduł. 

4. Należy powtarzać tę czynność, zmieniając bautrate, aż serial prawidłowo odczyta informację zwrotną od modułu w postaci:

 

MODEM:STARTUP

// lub w odpowiedzi na AT

AT

OK

 

Sprawa wygląda prościej w przypadku konwertera, ponieważ należy tylko wybrać port COM, pod który podpięty jest konwerter, włączyć moduł, a prędkości po prostu zmieniać i sprawdzać wysyłając komendę AT.

Na początku można uruchomić moduł bez karty SIM, aby mieć pewność, że działa i nie uszkodzi przypadkiem naszej karty. Jeżeli wszystko będzie dobrze, to moduł powinien tylko raz "wypluć" "MODEM:STARTUP", jeżeli jednak powtarza się ten komunikat, to znaczy, że moduł ma niestabilne zasilanie i należy je poprawić, znajdując odpowiednią wartość napięcia, aby moduł działał stabilnie. Jeżeli ten komunikat nie pojawi się, mimo wielu prób to należy dokładnie sprawdzić, jaki jest kondensator i dołożyć takie, aby miały odpowiednie wartości (jeżeli zostawiłeś diodę N4007 w obwodzie, to ona może być również przyczyną restartów modułu).

Później można wpisać komendę AT w monitorze portu, na którą moduł powinien odpowiedzieć OK (wszystkie wymienione w tym artykule komendy AT dokładnie opisane są TUTAJ w dokumentach Google, jak i inne przydatne linki i informacje). A na komendę ATI powinien odpowiedzieć następująco: 

 

ati 
NEOWAY
M590
REVISION 01.30d

OK

 

Komendy można pisać z małych, bądź wielkich liter moduł powinien reagować na oba typy. Gdy upewniliśmy się, że moduł "żyje" można go wyłączyć (WAŻNE! patrz proces opisany w I cz. artykułu! Pin BOOT do GND), odłączyć zasilanie i włożyć kartę sim.

Po ponownym podłączeniu zasilania i uruchomieniu po napisie modem:startup po paru sekundach powinien się pojawić napis: "+PBREADY". Oznacza on gotowość książki telefonicznej, a więc na dobrą sprawę moduł "widzi" kartę.

Jeżeli jednak ten komunikat się nie pojawia mimo wielu prób, to należy spróbować zmienić rezystor pod kartą na 10KOhm, lub zwiększać tę wartość od 5KOhm do uzyskania pozytywnego efektu.

Zmiana rezystora pod kartą neoway m590

Moduł potrzebuje jeszcze parę chwil, aby zalogować się do sieci. I tu może pojawić się kolejny problem. Jeżeli nie znajdujemy się względnie blisko nadajnika, to na antenie z zestawu moduł może się nie zalogować do sieci. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w zewnętrzną antenę, która znacznie wzmocni odbiór modułu. Na niektórych modułach znajduje się gniazdo I-PEX (U.FL), dzięki czemu podpięcie będzie bezproblemowe, jednak niektóre moduły nie posiadają tego złącza, dlatego w tym wypadku będzie się trzeba przylutować, bądź w jakiś inny sposób podpiąć. 

 

Jednak najpierw należy sprawdzić, czy moduł wyszukuje sieci i czy przypadkiem się już do jakiejś nie zalogował. Ja nie musiałem uzbrajać się w dodatkową antenę, ponieważ w odległości ok. 3 km znajdują się Wadowice, więc myślę, że na pewno jakiś nadajnik w mieście się znajduje.

No dobrze teraz sprawdzimy, czy moduł w ogóle jest gotowy do współpracy, a sprawdzimy to za pomocą komendy AT+CPAS, czyli sprawdzanie stanu modułu. Moduł powinien odpowiedzieć w następujący sposób:

 

AT+CPAS 
+CPAS: 0

OK
 
A oto co oznaczają zwrócone cyfry:

0: gotowy. Moduł jest gotowy i może wykonywać komendy AT.
1: niedostępne. Komenda nie jest dozwolona przez terminal modułu (MT).
3: dzwonienie. Jest połączenie przychodzące i dzwoni moduł. Moduł może zostać uruchomiony 

 

Jeżeli moduł zwróci coś innego od "0" to należy go wyłączyć i włączyć, pokombinować z zasilaniem aż nie będzie prawidłowo zwracał "0", lub zobaczyć jak odpowie na dalsze komendy.

Można jeszcze dla pewności przywrócić ustawienia fabryczne poprzez komendę AT&F. Po tej czynności moduł zostanie zresetowany i może zmienić się baudrate, ale będziemy mieć pewność, że jest w takim stanie, w jakim wyszedł z fabryki.

Teraz możemy zobaczyć stan sieci i zalogowanie modułu poprzez komendę AT+CREG? Oto znaczenia odpowiedzi modułu:

 

0: niezarejestrowany. Urządzenie nie wyszukuje nowych przewoźników.

1: Zarejestrowano sieć lokalną

2: niezarejestrowany. Urządzenie wyszukuje stacje bazowe.

3: Rejestracja zostaje odrzucona.

4. Nieznany kod

5: Zarejestrowany, roaming

 

I przykład:

 

AT+CREG?

+CREG: 1,1

OK

 

Jeżeli otrzymamy taką odpowiedź, to należy się cieszyć, ponieważ oznacza to zalogowanie modułu do sieci. Jeżeli jednak zaobserwowaliście 0,0, lub jeszcze inne cyfry to należy podłączyć zewnętrzną antenę. Jednak jeżeli nawet to nie pomogło, to jak już wspomniałem wcześniej, należy wymienić rezystor pod kartą na większy od 5KOhm, do 10kOhm, sprawdzić zasilanie (kondensator i dioda możliwe przyczyny). Po tych czynnościach powinno wszystko prawidłowo funkcjonować.   

Następnie sprawdźmy, czy z siecią połączył się moduł, a to sprawdzamy za pomocą komendy AT+COPS? Po jej wysłaniu powinniśmy otrzymać taką odpowiedź: 

 

AT+COPS?

+COPS: 0,0,"Plus"

OK

 

Oznacza ona zarejestrowanie modułu u operatora sieci "PLUS" posiadam kartę play, więc moja karta może połączyć się z czterema innymi operatorami, co daje spore możliwości tam, gdzie zasięg którejś z sieci jest słabszy. Dla dodatkowych informacji dodam jeszcze, że moja karta ma dokładnie 4 lata (w dniu pisania artykułu 2017 r.), są na niej zapisane numery kontaktowe i nie wiem, czy obsługuje LTE, ale 3G TAK. To takie informacje na marginesie...

Skoro wiemy, że moduł jest zalogowany w sieci danego operatora, to możemy sprawdzić moc sygnału komendą: AT+CSQ? A moduł odpowiada następująco:

 

AT+CSQ

+CSQ: 11,3  // lub: +CSQ: 7,99  - w zależności od zasięgu modułu

 

OK

 

Więcej na ten temat jak i innych komend AT możecie przeczytać w dokumentach Google, do których link znajduje się wyżej, a wszystkie komendy TA znajdują się TUTAJ.

 

Skoro mamy już te informacje to sprawdźmy, czy moduł nas nie "oszukuje" i faktycznie jest zarejestrowany w sieci.

Jak to sprawdzić?

Otóż w bardzo prosty sposób: wystarczy zadzwonić na numer karty włożonej w moduł. Dzwoniąc, powinniśmy normalnie słyszeć sygnały połączenia, a w monitorze portu szeregowego powinny się pojawić napisy RING RING z każdym sygnałem.  

 

Jeżeli tak się dzieje, to teraz można przejść krok dalej i wysłać pierwszego sms-a z modułu. Wykorzystamy w tym celu Arduino i sketch, który należy wgrać w Arduino.

Przed wgraniem programu należy zmienić baudrate, a także nr. karty, na który ma zostać wysłany sms. Następnie wyłączyć moduł, załadować program, otworzyć monitor portu szeregowego, następnie odczekać 10sec, i włączyć moduł. Po tych czynnościach można dla sprawdzenia modułu wpisać komendę AT.

Po prawidłowej reakcji modułu można zresetować Arduino. W monitorze powinny pojawiać się odpowiedzi na kolejne komendy AT, a po chwili powinien pojawić się sms na urządzeniu, do którego został podany nr. 

Na sam koniec dodam jeszcze filmik prezentujący w skrócie tę część artykułu. W filmie tym znajdziesz wszystkie informacje w pigułce, więc zapraszam do oglądania i życzę miłego seansu, a także korzystania z tego jakże urokliwego modułu :)

Do następnego, pozdrawiam Arek!!!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixelpixelpixelpixel