ATTINY 85 w środowisku Arduino IDE

2019-09-27
ATTINY 85 w środowisku Arduino IDE
AtTiny 25/45/85 w Arduino IDE

Witam, w tym wpisie zajmiemy się programowaniem AtTiny85, czyli jednej z odnóg rodziny mikrokontrolerów Atmel-a. Cechą charakterystyczną dla tej rodziny jest ich minimalistyczność, a więc małe wymiary ukryte pod postacią najczęściej 8 pionowego układu w bardzo atrakcyjnej cenie.

AtTiny85AtTiny85 USB

Układy se są małe i idealnie nadają się do mini systemów, jednak niech nie zwiedzie Was ich marność, ponieważ pod osłoną kryją się małe potworki. Rodzina występuje w 3 wersjach z 2/4/8K byte pamięci na Flash, 128/256/512 bytes EEPROM, 128/256/256 bytes SRAM, 6 cyfrowych pinów I/O, 32 rejestry ogólnego przeznaczenia, jeden 8-bit-owy Timer z trybami porównania, jeden 8-bit-owy Timer wysokiej prędkości. Uniwersalny interfejs szeregowy, wewnętrzne i zewnętrzne przerwania, 10bit-owy przetwornik analogowo cyfrowy. Programowalny wewnętrzny Watchdog ze wbudowanym oscylatorem i 3 tryby oszczędzania energii. jak widzicie, sporo tego jest upakowane w tak malutkiej obudowie.    
Datasheet AtTinyAtTiny85

Aby móc programować kontrolery AtTiny, w środowisku ArduinoIDE musimy otworzyć środowisko w wersji od 1.6.8 wzwyż i otworzyć zakładkę "plik" - "preferencje" i w okno dodatkowe adresu URL wkleić ten link: https://raw.githubusercontent.com/damellis/attiny/ide-1.6.x-boards-manager/package_damellis_attiny_index.json


Zatwierdzamy wprowadzone zmiany przyciskiem OK. Teraz przechodzimy do menedżera płytek: Narzędzia -> płytka -> menedżer płytek. W nowo otwartym oknie menedżera wyszukujemy "attiny" i klikamy przycisk "instaluj"Następnie zamykamy okno i otwieramy przykład: "ArduinoISP", podłączamy do komputera Arduino UNO i wgrywamy w nie wybrany przykład - teraz UNO będzie programatorem AtTiny. Potem otwieramy nowe okno Arduino i z listy dostępnych płytek wybieramy AtTiny:

Wybieramy odpowiednią wersję, którą posiadamy: Teraz mając w Arduino IDE, obsługiwane kontrolery AtTiny możemy przystąpić do ich programowania za pośrednictwem Arduino UNO. Aby to zrobić, wgrywamy przykład ArduinoISP do Arduino UNO i łączymy je z AtTiny w następujący sposób: 

PIN ARDUINO UNOPIN ATTINY85
5 V 8: Vcc
GND 4: GND
D10 1: Reset
D11 5: MOSI
D12 6: MISO
D13 7: SCK


Musimy jeszcze dać kondensator pod pin RESET (+ kondensatora) i masę (- kondensatora). 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel