Budowa amatorskiego ozonatora powietrza

2020-03-17
Budowa amatorskiego ozonatora powietrza

Spis treści

Czym jest ozonator powietrza?

Ozonatory powietrza są to urządzenia, które dzięki zjawisku wytwarzania mikro wyładowań elektrycznych powstałych na płytkach ozonatora dają efekt podobny do działania piorunów. Któż z nas wychodząc na zewnątrz zaraz po burzy nie czuł tego świeżego powietrza o specyficznym zapachu – tak właśnie działa ozon, czyli bezbarwny gaz wytwarzany w trakcie wyładowań elektrycznych.


Ozon ma bardzo dobroczynne działanie polegające na zabijaniu wszelkich bakterii i drobnoustrojów bytujących w naszym towarzystwie, które są źródłem brzydkich zapachów oraz chorób. Ozon jest gazem, który pozwala nam się ich pozbyć. Jednak jak każdy medal ma dwie strony tak i ozon i jego cudowne właściwości mogą być dla nas ludzi bardzo szkodliwe.

Sposób przygotowania ozonatora DIY urządzenia i podstawowe informacje przybliżę Wam pod koniec tego materiału.

Zatem przystąpmy najpierw do budowy urządzenia, ale zanim to zrobimy, musicie znać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczącego obsługi generatora ozonu.
 

Zasady bezpieczeństwa przy obsłudze generatora ozonu

Ważne jest, aby podczas pracy nie dotykać generatora, ponieważ grozi to porażeniem prądem elektrycznym!

Uwaga! Ozon jest gazem trującym i niebezpiecznym dla organizmów żywych! W czasie pracy urządzenia nie należy przebywać w pomieszczeniach, w których ozonator pracuje, a po zakończonej pracy wywietrzyć pomieszczenia przed wejściem.

● Nie wolno stosować ozonu w środowisku gazów palnych lub materiałów wybuchowych.

● W ozonowanym pomieszczeniu zabrania się palenia tytoniu, pracy z otwartym ogniem, pracy z narzędziami, które powodują płomień lub iskrę, pracy przy użyciu przy użyciu olejów i smarów lub pozostawiania obiektów zabrudzonych olejem, lub smarem.

● Ozonowanie nie powinno być wykonywane przez ludzi z zaburzeniami węchu.

● Przed wejściem do ozonowanego pomieszczenia musi zostać umieszczona dobrze widoczna tabliczka z napisem: WSTĘP WZBRONIONY – ODKAŻANIE.

● Po zakończeniu zabiegu ozonowania, pomieszczenie należy przewietrzyć najlepiej nie wchodzić do niego wcześniej niż po upływie 2 godzin od zakończenia odkażania.

● Nigdy nie należy produkować więcej ozonu, niż jest to potrzebne dla danego zastosowania.

Operator urządzenia jest odpowiedzialny za jego eksploatacje i zachowanie środków ostrożności.

● Krótkotrwałe wdychanie ozonu w wysokich stężeniach jak i długotrwałe wdychanie ozonu w niższych stężeniach może spowodować negatywne skutki fizjologiczne.
 
Nie wolno wdychać ozonu bezpośrednio z generatora. Producent i dystrybutor nie ponoszą odpowiedzialności za żadne szkody lub uszkodzenia ciała wyrządzone przez generator ozonu, które mogą powstać na skutek nieprawidłowego użycia go przez użytkownika. Użytkownik jest odpowiedzialny za zapewnienie, że ozonator jest prawidłowo obsługiwany i przechowywany.
 
Jeśli po takiej dawce ostrzeżeń nadal jesteście ciekawi budowy i działania układu
zapraszam do budowy.
 

Co jest potrzebne do budowy ozonatora?

Potrzebne będą następujące komponenty:
 

Jak zrobić ozonator krok po kroku?

Pracę zaczynamy od zamocowania ozonatora śrubami do dolnej części obudowy tak, by maksymalnie dosunąć go do tylnej ścianki, by w późniejszym etapie mieć miejsce na wyzwalacz czasowy na górnej części obudowy. Przykręcamy nasz ozonator śrubkami socket M3 lub M4. Kiedy jest już zamocowany, wyznaczamy otwór na wentylator, który będzie umieszczony w górnej części obudowy nad ozonatorem. Montaż wentylatora nie jest obowiązkowy, jednak polecam jego montaż ze względu na lepsze chłodzenie płytek ozonatora oraz lepsze rozprowadzanie wytwarzanego ozonu który, jest gazem cięższym od powietrza, więc wentylator pomoże nam równomiernie rozprzestrzenić nam go na całej powierzchni pomieszczenia, w którym będzie umieszczony.

W kolejnym kroku rozmieszczamy na płycie czołowej miejsce pod włączniki oraz kontrolkę pracy. Zastosowałem dwa niezależne przełączniki, choć tak naprawdę potrzebny jest tylko jeden. Drugi przełącznik służy do pracy w trybie manualnym, czyli bez udziału wbudowanego wyzwalacza czasowego. Moim celem była opcja używania urządzenia w oparciu o zewnętrzny sterownik z gniazdem AC, wtedy kiedy jest potrzeba użycia urządzenia kilkakrotnie z pewnymi przerwami czasowymi.

Kontrolkę pracy celowo umieściłem na przedniej płycie po to by z dalszej odległości lub np. przez szybę w drzwiach można było upewnić się, czy urządzenie jeszcze pracuje, ponieważ wchodzenie do pomieszczenia zaraz po zakończeniu ozonowania jest mocno niewskazane, a nawet zabronione, dlatego też kontrolka pozwala z dala ocenić stan pracy urządzenia. jak zrobić ozonator

W kolejnym etapie mocujemy zasilacz 12v, który będzie nam zasilał moduł wyzwalacza czasowego oraz przekaźnik. Ja pozwoliłem sobie użyć dość małego zasilacza wtyczkowego, By wszedł do obudowy, obciąłem wystające bolce (do gniazda AC 230) i polutowałem przewody zasilające bezpośrednio do płytki. Zasilacz przykleiłem na taśmie dwustronnej do dolnej części obudowy (obok generatora).

ozonator diy
Kolejnym etapem było zamocowanie przy pomocy 4 śrub M4 wentylatora na górnej części obudowy oraz płytki wyzwalacza czasowego, która docelowo zamocowane będzie na czterech poliamidowych słupkach dystansowych wyższych z tyłu oraz krótszych z przodu. Dodatkowo w tylnej ściance obudowy wyciąłem otwór wentylacyjny zapewniający lepszą cyrkulację powietrza na płytkach generatora, otwór na zamocowanie gniazda AC oraz gniazda bezpiecznika.

Następnie łączymy całość wg załączonego schematu generatora ozonu:
budowa ozonatora
Gotowe urządzenie prezentuje się jak na poniższych zdjęciach:

generator ozonu schematjak zrobić ozonator w domowych warunkach
 

Działanie ozonatora - część teoretyczna

Włączenie głównego wyłącznika powoduje zasilenie zasilacza 12V i automatycznie zasilanie wyzwalacza czasowego oraz wentylatora. Następnie w wyzwalaczu ustawiamy przez długie naciśnięcie przycisku „SET” program 1.1, czyli uruchamianie przekaźnika na określony czas (szczegółowa instrukcja programowania poniżej). Przez kolejne naciśnięcie przycisku „SET” przechodzimy do opcji „OP”, która ustawia czas działania urządzenia. Urządzenie uruchamiamy przyciskiem na „TRIG” na górnej pokrywie. Nastąpi załączenie styków przekaźnika i uruchomienie generatora ozonu co zostanie zasygnalizowane również kontrolką pracy na płycie czołowej urządzenia.


Po odliczeniu zadanego czasu urządzenie automatycznie zostanie rozłączone. Dzięki drugiemu przełącznikowi możemy też uruchomić urządzenie ręcznie lub za pomocą zewnętrznego programatora co przydaje się w sytuacji kiedy urządzenie ma załączać się wg ustalonego na zewnętrznym programatorze harmonogramu. Przy pomocy tego przełącznika możemy również włączyć urządzenie ręcznie bez kontroli wyzwalacza czasowego (np. w celu sprawdzenia działania generatora).

Dobór stężenia ozonu w powietrzu i czasu pracy generatora odsyłam do informacji w sieci, ponieważ jest dość sporo informacji na ten temat, więc nie ma sensu tego powielać. Przy obliczeniach musicie jedynie zapamiętać, że ten generator produkuje 10g ozonu na godzinę więc jest bardzo wydajny.

Gdyby była potrzeba ograniczenia wydajności możecie pokusić się jeszcze o przeróbkę polegającą na odłączeniu jednej z dwóch płyt generatora, jednak pamiętajcie o dobrej izolacji ponieważ na wejściu płyty panuje napięcie 3.5kV !

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixelpixelpixelpixelpixel