Budowa powerbanka

2018-03-23
Budowa powerbanka

 W naszym sklepie pojawiły się moduły do budowy powerbanków, więc korzystając z okazji, postanowiłem wykorzystać jeden moduł do budowy takiego cacka. Głównie chodziło o sprawdzenie modułu, czy wszystko będzie dobrze i czy zda egzamin praktyczny. Do budowy potrzebujemy tylko któryś z modułów i baterię litową czy to będzie Li-Ion, czy Li-Pol to zależy od was.

  

I MODUŁ:

II MODUŁ:

power bank

III MODUŁ:

 

power bank

Jedyne co mogę wtrącić to to, że moduł pierwszy i trzeci jest płaski i świetnie skomponuje się z płaskimi ogniwami, a drugi jest bardziej sześcianem, przez co bardziej skomponuje się z bateriami 18650, lub innych o podobnych wymiarach.

 

Tak prezentuje się I powerbank z płaskim ogniwem Li-Ion:

power bank

power bank

Przy wyborze należy kierować się więc odpowiedzią na pytanie "kiedy i w jakich sytuacjach  będę korzystał z power banku?". Odpowiedź jest tutaj kluczowa, ponieważ jeżeli power bank ma służyć tylko do awaryjnych, nieczęstych doładowań telefonu to opcja z mniejszym modułem i np. jednym ogniwem 18650 jest strzałem w dziesiątkę! Nowe smartfony mają pojemność baterii w granicach 2800mAh i wykorzystanie paluszka 18650 o pojemności ok. 3000mAh wystarczy na naładowanie smartfona praktycznie do 100%. Koszt takiego ogniwa litowego oscyluje w granicach 25zł.

Jest to wystarczające właśnie w awaryjnych sytuacjach kiedy nie mamy dostępu do gniazdka i nie możemy podładować telefonu w tradycyjny sposób. 

Pierwszy i trzeci moduł jest szerszy i płaski, przez co idealnie pasują do niego płaskie ogniwa litowe. Są one różnych pojemności, dlatego dobieramy odpowiednią pojemność do potrzeb. Jeżeli zapominamy o podłączeniu smartfona do ładowarki, a nazajutrz mamy intensywny dzień więc musimy załadować smartfon i w międzyczasie jeszcze go doładowywać. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w ogniwo o przynajmniej 2X większej pojemności od pojemności naszego akumulatora w smartfonie, czyli okolice 6000mAh.

Ktoś spyta, ale po co się tak trudzić skoro można kupić już za 5 zł power bank w sklepie?

Otóż już śpieszę z odpowiedzią. Jeżeli chcesz, żeby power bank spełnił, choć najmniejsze oczekiwania to nie wiem, czy taki najtańszy je spełni choćby w części, ponieważ często są tam stare ogniwa z odzysku, które nie mają już zawrotnej obiecanej pojemności przez producenta i długo nie posłużą.

Budując samemu powerbanka, jesteś pewny o jego niezawodności i rzeczywistych danych technicznych kupionego ogniwa, modułu. Nie jest to nic skomplikowanego. Ne potrzebujesz obudowy (w ofercie posiadamy również obudowy) widzisz- ja wykorzystałem koszulkę termokurczliwą i power bank wytrzymał moją podróż do Bułgarii autokarem i dalej spisuje się świetnie.

A oto przykład Wykorzystania trzeciego modułu przez naszego serwisanta: 

power bank

power bank

Wykorzystane płaskie ogniwa z odzysku, połączenie 1S3P o pojemności całkowitej ok. 8000mAh. Obudowa wydrukowana w technologi 3D. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixelpixelpixelpixelpixelpixel