Jak działa i czym jest bocznik pomiarowy prądowy: Podłączanie i zastosowanie

2023-11-09
Jak działa i czym jest bocznik pomiarowy prądowy: Podłączanie i zastosowanie

Wszystko o bocznikach prądowych: Od zasady działania po praktyczne zastosowania

Co to jest bocznik pomiaru prądu?

Bocznik prądowy to urządzenie, które odgrywa fundamentalną rolę w pomiarze dużych prądów w przemyśle elektrycznym i elektronicznym. Jest to element, który umożliwia precyzyjne monitorowanie i zarządzanie systemami, a jego znaczenie jest nie do przecenienia w wielu zastosowaniach, od prostych aplikacji w domowych panelach elektrycznych po zaawansowane systemy kontroli w sektorze przemysłowym.

Dlaczego stosujemy boczniki prądowe?

Głównym celem stosowania tego rozwiązania jest umożliwienie pomiaru dużych prądów, które mogą być zbyt wysokie dla bezpośredniego pomiaru przez standardowe przyrządy pomiarowe. Działają poprzez przekierowanie niewielkiej, proporcjonalnej części mierzonego prądu, co pozwala na bezpieczne i dokładne odczyty. Stosowanie rozdzielaczy prądu jest niezbędne w wielu zastosowaniach przemysłowych, gdzie wymagane jest ciągłe monitorowanie obciążenia, co zapewnia bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.

Jak działa bocznik pomiarowy prądu?

Bocznik opiera się na prostym prawie Ohma, które stwierdza, że elektryczność płynąca przez opornik jest proporcjonalny do napięcia na nim i odwrotnie proporcjonalny do jego oporu. W praktyce, bocznik to wysokoprecyzyjny rezystor o bardzo małej i dobrze zdefiniowanej rezystancji. Gdy prąd przepływa przez niego, wytwarza on spadek napięcia, który jest następnie mierzony przez przyrząd pomiarowy, taki jak miernik woltomierz. Wartość tego spadku napięcia, przy znanej rezystancji, pozwala na obliczenie prądu płynącego przez główny obwód.

Podłączanie bocznika

Podłączenie go wymaga precyzyjności i zrozumienia schematu elektrycznego. Powinien on być podłączony równolegle do obwodu, w którym elektryczność ma być mierzona. Istotne jest, aby upewnić się, że bocznik jest odpowiednio dobrane do zakresu prądów, które mają być mierzone, oraz że wszystkie połączenia są bezpieczne i niezawodne. Kluczowe jest również prawidłowe podłączenie przyrządu pomiarowego, który powinien być połączony w taki sposób, aby mógł odczytać spadek napięcia na boczniku bez wpływania na mierzony obwód.

Podsumowanie

Boczniki pomiarowe to nieocenione narzędzia w świecie elektrotechniki, które umożliwiają monitorowanie i kontrolowanie wartości prądów na poziomach, które byłyby inaczej niedostępne dla większości przyrządów pomiarowych. Dzięki ich zdolności do przekazywania dokładnych odczytów przy minimalnej interwencji w obwód,, boczniki są niezastąpione w aplikacjach wymagających precyzji i niezawodności. Bez względu na to, czy są stosowane w prostych aplikacjach domowych, czy w skomplikowanych systemach przemysłowych, ich rola w bezpiecznym i efektywnym zarządzaniu energią elektryczną jest kluczowa.


Nasz sklep może zaproponować Ci bocznik pomiarowy 50A 75mV oraz bocznik prądowy 100A 75mV. Szczegółowy opis, specyfikacja czy dane techniczne dostępne są w ich karcie. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixelpixelpixelpixel