Korzyści z używania lamp UV podczas trwania pandemii

2020-04-09
Korzyści z używania lamp UV podczas trwania pandemii

Korzyści z używania lamp UV podczas trwania pandemii  


Bez względu na to, jak poważnie traktujemy zachowanie środków ochrony osobistej, czy nosimy maseczki w miejscach publicznych, myjemy ręce i chronimy się przed dotykiem innych osób, wirus może przedostać się do naszego organizmu z powierzchni, które znajdują się w naszym domu. Dotyczy to przedmiotów często dotykanych przez ludzi, czyli m.in. klamek, poręczy, blatów i regałów, na których mogą rozwijać się różnego rodzaju drobnoustroje. Z tego powodu coraz więcej użytkowników decyduje się na zastosowanie środków ochrony używanych w szpitalach czy laboratoriach oraz montaż lamp UV. Jakie korzyści płyną z tych rozwiązań?  

Jakie są zasady ochrony antybakteryjnej za pomocą lamp UV?  


Lampy UV dzieli się ze względu na zastosowane spektrum UV, czyli na

  • długofalowe (UV-A)
  • średniofalowe (UV-B)
  • krótkofalowe (UV-C).

Do odkażania powierzchni wykorzystuje się trzeci typ lamp. Ich mechanizm bakteriobójczy opiera się na absorbowaniu promieniowania przez białka i kwasy nukleinowe, przez co dochodzi do rozerwaniu łańcucha DNA mikroorganizmów i ich zneutralizowania. Lampy powinny być więc stosowane w miejscach odwiedzanych przez dużą liczbę osób. Chodzi szczególnie o te, które nie zostały wyłączone z użytku z powodu pandemii, takie jak sklepy, zakłady pracy oraz placówki pocztowe. Pomagają one nie tylko odkazić powierzchnie, ale także powietrze w pomieszczeniu.  

Jak uzyskać najlepszy standard ochrony?  

Popularność lamp UV nie jest jedynie wynikiem pandemii, ale także efektem zaleceń mikrobiologów i wirusologów, którzy podkreślają, że doskonale radzą sobie one nie tylko z wirusami, ale także z neutralizowaniem bakterii oraz grzybów.
Aby uzyskać jak najlepszy standard ochrony, należy oświetlać pomieszczenia lampami UV przez około 8 godzin.

Jak działa lampa UV
?

O jej skuteczności decyduje moc, ale także wielkość pomieszczenia, wilgotność, stan systemu wentylacji oraz stopień zapylenia powietrza.
Należy pamiętać, że w pomieszczeniu o wymiarach 6 m2 i wysokości ok. 2,5 do 3 m można stosować lampę charakteryzującą się mocą 15 W.  
Oprócz używania tych urządzeń trzeba także dbać o zachowanie suchości w pomieszczeniach, ponieważ wilgoć tworzy odpowiednie warunki dla funkcjonowania koronawirusów.  


Czy lampy UV mogą być stosowane zamiast tradycyjnego oświetlenia?
 

Koronawirus, z którym obecnie walczą specjaliści z całego świata, okazuje się niezwykle odporny i może przez długi czas przetrwać poza organizmem żywiciela.
Szacuje się, że czas ten może wynosić od kilkudziesięciu godzin, do kilkunastu dni. Jednak obecnie dostępna wiedza o wirusie nie pozwala zawęzić tego zakresu. Na jego trwałość wpływają takie czynniki jak temperatura.  

Jeżeli decydujemy się na montaż lampy UV do użytku domowego, należy pamiętać o tym, by nie stosować jej jako zamiennik dla tradycyjnych źródeł światła.
Promieniowanie emitowane przez antybakteryjne lampy UV-C jest szkodliwe dla człowieka i może powodować choroby oczu oraz skóry, dlatego należy włączać ją tylko do celów dezynfekcji, kiedy w danym pomieszczeniu nikt nie przebywa.

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixelpixel