Przycisk "tact switch"

2019-03-28
Przycisk "tact switch"

Tact switch 'e są bardzo popularnym elementem używanym w wielu układach elektronicznych. Znajdują zastosowanie w takich urządzeniach jak smartwatch'e, smartfony, sterowniki do pieców grzewczych czy ogromne maszyny. Mogą mieć różne kolory, rozmiary i kształty, natomiast najpopularniejszym jest rozmiar 6 × 6 mm i to właśnie ich będziemy używać w naszych projektach.

Już za chwilę na trzech przykładach opiszę Ci jego działanie i będziesz w stanie zbudować z mim swój własny obwód elektroniczny.

  1. Co to jest "Tact Switch"?
  2. Wymagane elementy
  3. Jak podłączyć Switch'a do Arduino?
  4. Prosty licznik
  5. Licznik + LED
  6. Zadanie dla Ciebie

1. Czym jest Tact Switch?

Przycisk Tact switch popularnie nazywany jest button'em lub po prostu switch'em czy przyciskiem. Zbudowany jest z dwóch blaszek — kiedy go wciśniemy, to obwód się zamknie (blaszki będą się stykały), co umożliwi przepływ prądu, a gdy będzie on w stanie spoczynku, to obwód będzie otwarty (blaszki nie stykają się) - prąd nie będzie płynął. Dwie pary nóżek switch'a, które są naprzeciw,  siebie zawsze są ze sobą zwarte, więc gdy go przyciśniemy, to dopiero wtedy nastąpi zamknięcie obwodu — będzie działał tak, jakbyśmy wstawili w jego miejsce zwykły przewód. Czy domyślasz się jak można, podłączyć go do Arduino? Nie ma nic prostszego!

tact switch

 

2. Wymagane elementy

Kliknij element, aby przejść do sklepu.

3. Podłączenie do Arduino

Założenie jest proste — gdy nic nie robimy z przyciskiem, to do Arduino ma dochodzić sygnał (np. LOW), a gdy go wciśniemy — sygnał zmienia się na przeciwny (HIGH). Jak wykonać to w praktyce? Spójrz:

tact switch

Jak widać, pin 2 jest podłączony do nóżki button'u, która jest z kolei połączona z GND (-). Oznacza to mniej więcej tyle, że Arduino sczyta stan LOW na wejściu pinu 2. Kiedy wciśniemy przycisk to z racji tego, że prąd jest leniwy (nastąpi przepływ prądu z pinu 2 do VCC (+), ponieważ GND jest połączone z pinem drugim za pomocą rezystora, którego nie ma między pinem 2 a VCC — dlatego prąd wybierze drogę z pinu 2 do VCC (stan HIGH).

4. Prosty licznik

Podłącz układ na płytce stykowej jak na obrazku powyżej i wgraj ten kod. Układ będzie zliczał liczbę wciśnięć przycisku i pokaże, czy w danym momencie jest wciśnięty, czy nie. Oto krótkie wyjaśnienie kodu:

Działanie tego układu przedstawię na końcu tego wpisu, ponieważ dodamy sobie do tego układu jeszcze diodę LED.

5. Dodajmy diodę LED

Dioda, którą teraz dodamy, będzie miała za zadanie zapalić się co każde czterokrotne wciśnięcie przycisku, mówiąc prościej — wciskasz przycisk 4 razy --> dioda LED się zapala. Podłączmy anodę (+) diody do pinu 3 natomiast katodę (-) do GND — tylko nie zapomnij o rezystorze (1 kOhm), w przeciwnym wypadku dioda może się spalić! Należy również dodać kilka linijek kodu, ale Ty nie musisz się tym martwić — już je dodałem w linku powyżej. Oto działanie układu:

przycisk tact switch

6. Zadanie dla Ciebie

Napisz kod, który będzie działał następująco: jeżeli stan na przycisku jest niski, to zapala, się pierwsza z dwóch diod, natomiast kiedy wciśniesz przycisk (stan wysoki), to pierwsza dioda gaśnie, a zapala się kolejna. Pochwal się w komentarzu, czy udało Ci się taki projekt wykonać! Sprawdz również pozostałe wpisy na blogu, w tym jak działa bocznik pomiaru prądu!

W kolejnym poradniku wykorzystamy switch'e do wykonania "małego pianina" :D

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel