Środki do odkażania rąk - jak wykonać je samodzielnie?

2020-04-09
Środki do odkażania rąk - jak wykonać je samodzielnie?

Środki do odkażania rąk - jak wykonać je samodzielnie?  


Regularne mycie rąk stanowi nie tylko fundamentalną zasadę dbania o higienę, ale okazuje się jedną z najważniejszych zasad chroniących nas przed Covid-19.
W wyniku zwiększającego się poczucia zagrożenia konsumenci w bardzo szybkim tempie wykupują rezerwy środków higienicznych i płynów odkażających ze sklepów i hurtowni.
Aby zmniejszyć ryzyko tego, że zabraknie potrzebnych preparatów w szpitalach, gdzie pomagają one chronić przed zakażeniem personelu medycznego, można przygotowywać środki do mycia rąk samodzielnie.  W jakich sytuacjach należy dbać o odkażanie rąk?  
Na naszych dłoniach osadza się najwięcej drobnoustrojów ze względu na to, że dotykamy nimi takich powierzchni jak poręcze klamki, przyciski. W związku z tym należy je regularnie odkażać.
Dłońmi dotykamy także okolic oczu, nosa oraz ust, przez co sami możemy wprowadzić wirusa do śluzówek, ułatwiając zakażenie.
Mycie rąk powinno być nawykiem, którego przestrzegamy nie tylko we własnym domu, ale także w przestrzeniach takich jak miejsca pracy, stacje benzynowe, publiczne toalety czy szpitale.
Dlatego też warto nosić ze sobą własny pojemnik z płynem odkażającym.  
Często mylnie utożsamiamy środki do odkażania z preparatami antybakteryjnymi. Z tego powodu z drogerii znikają także żele antytrądzikowe przeznaczone do mycia całego ciała oraz inne preparaty antybakteryjne. Warto jednak pamiętać o tym, że nie są one tym, co pomoże nam w walce z wirusem.  


Płyn do odkażania - na co zwrócić uwagę?  

Płyny dezynfekujące chronią nas przede wszystkim przed drobnoustrojami, takimi jak bakterie. Jednak aby oddziaływały one także na wirusy, muszą posiadać w swoim składzie etanol.
Preparat, który zapewnia ochronę przed koronawirusem, powinien charakteryzować się stężeniem 70% tego alkoholu.
Samodzielne przygotowywanie płynów odkażających jest zalecane również przez Światową Organizację Zdrowia. Reaguje ona na bieżąco na braki w hurtowniach oraz sklepach i dba o to, aby jak najwięcej środków trafiało do szpitali oraz innych ośrodków pomocy, gdzie mogą przebywać osoby zakażone koronawirusem.  Samodzielne przygotowanie płynu do odkażania
 

Jak przygotować płyn do odkażania?
Potrzebne będzie 96% alkoholu etylowego. Ma on działanie podrażniające oraz wysuszające, dlatego nie jest szczególnie zdrowy dla naszej skóry.
Uszkodzona skóra w większym stopniu narażona jest na wnikanie drobnoustrojów. Z tego powodu ważne jest uzupełnienie go gliceryną.
Większą skuteczność przygotowanego przez nas preparatu zapewnimy poprzez uzupełnienie go wodą utlenioną, która zwalcza przetrwalniki bakterii.  
Przygotowanego płynu nie należy używać od razu po połączeniu składników, ale pozostawić na ok. 72 godziny w suchym miejscu, aby zwalczyć mikroustroje, które mogły się do niego przedostać w niezbyt sterylnych warunkach domowych.
Jeżeli do rozcieńczenia płynu chcemy użyć wody, należy pamiętać, aby była ona destylowana, przegotowana oraz ostudzona.
Jak przechowywać płyn do odkażania?
Najlepszym miejscem będzie pojemnik szklany, ponieważ materiał ten w najmniejszym stopniu narażony jest na osadzanie się bakterii.

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixelpixel