Dodaj produkty podając kody
Budowa ozonatora powietrza, odkażanie klimatyzacji, dezynfekcja
Urządzenie w formie ozonatora jest bardzo przydatnym narzędziem, zwłaszcza w obecnym czasie występowania pandemii COVID-19. Jednak czym jest to urządzenie, jak działa, jak je zbudować a także jak działa sam wytworzony ozon, i czy faktycznie jest tak bardzo skuteczny? Na te pytania odpowiem w tym artykule, w czasie realizacji budowy takiego właśnie urządzenia.
Zacznijmy może od sprawcy całego zamieszania a więc od ozonu. Ozon jest powszechnie występującym gazem w naturze, powstaje np. podczas wyładowań atmosferycznych, a w szkole na lekcjach geografii na pewno słyszeliśmy o warstwie ozonowej w atmosferze, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ozon powstaje na wskutek wyładowań elektrycznych tak więc powstaje pytanie jak go wytworzyć w warunkach domowych? Obecnie na rynku stosowane są dwa źródła uzyskiwania ozonu, są nimi lampy UV, i płyty ceramiczne - koronowe.
Ozon jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru! Jednak to nie jedyne zastosowanie tego gazu, który również niezwykle skutecznie wnika w powierzchnię i usuwa wszelkiego typu zapachy, a także zabija pleśnie, grzyby, roztocza, bakterie a nawet niektóre wirusy i inne patogeny. Jednak związek ozonu jest bardzo nietrwały i dość szybko ulega rozpadowi. Dzięki swoim właściwością ozon powszechnie wykorzystywany jest do odkażania, odgrzybiania i usuwania nieprzyjemnych zapachów, coraz częściej słyszymy o ozonowaniu samochodu aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, czy odgrzybić klimatyzację. Co najważniejsze w dalszej części artykułu opiszę jak dokładnie można samemu w prosty sposób i nie dużym kosztem wykonać taki właśnie ozonator.
Należy jednak zaznaczyć w tym miejscu również istotny fakt, iż ozon w dużym stężeniu może zabić, ponieważ jest gazem toksycznym!!! Zawsze należy zachować szczególną ostrożność w czasie ozonowania!!! Ozon jest gazem wyczuwalnym o specyficznym zapachu dlatego osoby z patologią zmysłu węchu nie powinny mieć styczności z tym gazem! Obydwa sposoby jego wytwarzania (lampy UF i płyty ceramiczne) są niebezpieczne dla człowieka: płyty ceramiczne potrzebują bardzo wysokiego napięcia sięgającego 3,5KV czyli 3 500V! Jest to bardzo wysokie napięcie które może zabić i dokonać poważnego uszczerbku na zdrowiu! Lampy UV potrafią poważnie uszkodzić wzrok, czy wpłynąć negatywnie na skórę człowieka.
Poniżej tabela, która przedstawia wpływ stężenia ozonu w powietrzu na organizmy żywe.
Budowę ozonatora zaczynamy od tego aby przemyśleć do czego będziemy go używali aby jego konstrukcja była przemyślana i funkcjonalna. Ja swój ozonator chciałem głównie wykorzystywać do odgrzybiania klimatyzacji w samochodach, oraz ozonowania małych pomieszczeń, ale także dzięki małym pompką powietrza chciałem ozonować owoce, warzywa, wodę, mięso aby dłużej zachowało świeżość i szybko się nie psuło.
- Generator ozonu
- Wentylator
- Obudowa
- Gniazdo zasilające z wyłącznikiem
- Wyzwalacz czasowy
- Przełączniki bistabilne - do włączania pomp
- Przełącznik monostabilny (chwilowy) - do uruchamiania wyzwalacza
- Pompki powietrza
- Zasilacz 12V
- Regulator PWM - do sterowania obrotami wentylatora
- Kontrolka sygnalizująca pracę generatora
Oczywiście sami decydujemy o liście zakupów i nie musimy kupować wszystkiego a do działania ozonatora wystarczy sam ozonator, wentylator na 230V lub 12V + zasilacz 12V. Zaczynamy od zaprojektowania instalacji elektrycznej aby mieć mniej więcej wyobrażenia ile potrzebujemy miejsca w obudowie i na panelu przednim obudowy. Ja swój na szybko narysowałem na karteczce.Później zaplanowałem panel przedni i wziąłem się za wycinanie otworów w obudowie uniwersalnej.
Łączymy wszystko według schematu, ja musiałem wykorzystać zewnętrzny przekaźnik ponieważ nie miałem akurat wyzwalacza z przekaźnikiem tylko z tranzystorami:
Uwaga!!! Ozon jest gazem trującym i niebezpiecznym dla organizmów żywych!!! W czasie pracy urządzenia nie należy przebywać w pomieszczeniach w których ozonator pracuje, a po zakończonej pracy wywietrzyć pomieszczenia przed wejściem.
- Nie wolno stosować ozonu w środowisku gazów palnych lub materiałów wybuchowych.
- W ozonowanym pomieszczeniu zabrania się palenia tytoniu, pracy z otwartym ogniem, pracy z narzędziami, które powodują płomień lub iskrę, pracy przy użyciu przy użyciu olejów i smarów lub pozostawiania obiektów zabrudzonych olejem lub smarem.
- Ozonowanie nie powinno być wykonywane przez ludzi z zaburzeniami węchu.
- Przed wejściem do ozonowanego pomieszczenia musi zostać umieszczona dobrze widoczna tabliczka z napisem: WSTĘP WZBRONIONY – ODKAŻANIE.
- Po zakończeniu zabiegu ozonowania, pomieszczenie należy przewietrzyć i najlepiej nie wchodzić do niego wcześniej niż po upływie 2 godzin od zakończenia odkażania.
- Nigdy nie należy produkować więcej ozonu, niż jest to potrzebne dla danego zastosowania.
- Operator urządzenia jest odpowiedzialny za jego eksploatacje i zachowanie środków ostrożności.
- Krótkotrwałe wdychanie ozonu w wysokich stężeniach jak i długotrwałe wdychanie ozonu w niższych stężeniach może spowodować negatywne skutki fizjologiczne. Nie wolno wdychać ozonu bezpośrednio z generatora ozonu.