Jak latać dronem?

2020-11-27
Jak latać dronem?

Drony wbrew powszechnej opinii to nie zabawki, dlatego ich używanie uwarunkowane jest pewnymi zasadami. Zanim rozpoczniemy latanie, warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć ewentualnych problemów i nieprzyjemności. Zobacz, co trzeba wiedzieć, zanim uniesiesz w przestworza swoje urządzenie.

Ogólne zasady latania dronem

Bez względu na to, czy planujemy wykorzystywać dron do pracy, czy nabyliśmy go dla zabawy, trzeba zapoznać się z odgórnymi uwagami. Podstawą jest elementarna znajomość rozporządzenia traktującego o polskiej przestrzeni powietrznej. Trzeba pamiętać przede wszystkim o wysokości – 150 metrów to granica, której przekroczenie może wiązać się z sankcjami, gdyż na wysokości tej poruszają się statki powietrzne. Każdy, kto wylatuje dronem, musi pamiętać o tym, aby nie stwarzać zagrożenia, ani dla osób, ani budynków. Należy dokładnie sprawdzić prognozowane warunki atmosferyczne – burze, czy intensywne opady mogą być przeciwwskazaniem do wylotu. Warto też śledzić wszelkie informacje dotyczące ruchu lotniczego oraz aktualnych ograniczeń. 

Latanie dronem nie jest trudne, jednak dobrze jest się do niego przygotować – dobrze jest pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od budynków, czy osób, żeby uniknąć nieplanowanych wypadków – chociaż nie wszystkie okoliczności wymagają pozwolenia na latanie dronem, dobrze jest znać choćby podstawy użytkowania i przemieszczania się, gdyż za wszelkie awarie odpowiada wyłącznie operator. Przyjęło się, że każdy model, który nie przekracza 25 kg, nie wymaga zezwolenia, o ile lata w zasięgu wzroku oraz nie porusza się w tzw. niekontrolowanej przestrzeni powietrznej.

Dron w powietrzu – o czym trzeba pamiętać?

Zanim wyruszymy w pierwszy lot, sprawdźmy dokładnie stan techniczny naszego drona. Na początek warto znaleźć dużą, pozbawioną budynków i wysokich drzew przestrzeń, co nie tylko wpłynie na dobrą widoczność, ale też wygodę. Nie może być to jednak miejsce w niedalekiej odległości od lotniska, nie zaleca się też latania nad skupiskami ludzi, czy ruchliwymi ulicami. Chociaż drony są coraz bardziej popularne, trzeba pamiętać, że nie są to zabawki. Nie powinny być używane przez dzieci, chyba że pod nadzorem osoby dorosłej. Ogólna zasada zezwala na loty do wysokości 3 km, jednak dokładne wartości i zasięgi są zależne od konkretnego modelu. Na pytanie „jak latać dronem” najlepszą odpowiedzią jest: bezpiecznie i odpowiedzialnie.

 

Pomożemy Ci także skonfigurować drona z telefonem.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixelpixelpixelpixelpixel