Tutorial GSM Neoway M590 / M590E kompendium wiedzy

2018-12-02
Tutorial GSM Neoway M590 / M590E kompendium wiedzy

Arduino jest otwartą programowalną platformą, która obsługuje wiele magistral i interfejsów. Jednym z nich jest magistrala UART komunikacji szeregowej, którą wykorzystuje wiele modułów komunikacyjnych. Jednym z takich modułów jest właśnie wspomniany w tytule moduł GSM Neoway M590E. 

Na początek więc zajmijmy się samym modułem: Jest on w wersji KIT do samodzielnego zlutowania. Jednak proszę się nie obawiać, ponieważ moduł ten lutuje się bardzo prosto i przyjemnie (konieczna lutownica oporowa "kolbowa"). Specjalnie dla wszystkich naszych klientów nagraliśmy filmik, w którym pokazujemy proces lutowania krok po kroku, jak i szczegółowo go omawiamy i demonstrujemy sposób funkcjonowania już zlutowanego modułu.

 Jednak zanim przystąpicie do lutowania modułu, to modele z nieznanych źródeł mogą posiadać zwarcie na zasilaniu (sprawdzić miernikiem uniwersalnym - test diody), które należy koniecznie sprawdzić, gdyż lutując taki układ i podłączając zasilanie, możemy uszkodzić sobie to zasilanie, jeżeli nie będziemy mieli zabezpieczenia prądowego. Jednak aby Was nie "straszyć" to dodam, iż kupując moduły u nas nie dostaniesz takiego modułu ;)

Filmik z procesu lutowania:

Film z prezentacji działania zamieszczę poniżej, ponieważ przed uruchomieniem należy pamiętać o paru istotnych rzeczach, lecz najważniejszym jest dokładne zapoznanie się z dokumentacją techniczną producenta!!!

 

Po dłuższym wstępie przejdźmy do rzeczy, czyli dzisiejszej gwiazdy: modułu GSM Neoway. Pracuje on na magistrali UART za pośrednictwem pinów TX i RX - na napięcie 3,3 V!. Do  komunikacji możemy wykorzystać płytkę Arduino, jednak należy pamiętać, że w atmedze328p stany logiczne działają na napięcie 5 V i aby można było podłączyć Arduino do modułu, należy posłużyć się konwerterem stanów logicznych, lub rezystorowym dzielnikiem napięć na linii TX od Arduino. Można również posłużyć się konwerterem USB - UART. W naszej ofercie posiadamy kilka rodzajów

Zarówno jeden jak i drugi konwerter posiada napięcie lini TX I RX na poziomie 3,3 V więc mogą zostać z powodzeniem wykorzystane do komunikacji z modemem GSM. Do obsługi konwerterów wymagane są sterowniki (win 7 pobiera sam) dostępne na stronach produktów. Po zainstalowaniu sterów będzie również potrzebny program, który umożliwi nam przesyłanie komend poprzez konwerter, ja posłużyłem się programem arduinoIDE. Dla tych, co nie wiedzą podkreślam, iż TX z konwertera podłączmy do RX modułu! I druga linia analogicznie tak samo. 

 Schemat podłączenia pod konwerter jak i Arduino przedstawię w dalszej części, ponieważ kolejną kwestią jest zasilanie modułu.

Jak widać na zdjęciu zaznaczony pin 1., podpisany jest 5 V, jednak sam moduł pracuje na napięciu od 3,9 V do 4,8 V. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego producent pozwala zasilić wszystko z 5 V, skoro to może uszkodzić moduł?

Jak widać, przy zasilaniu znajduje się zwykła dioda N4007 (nr 2. na zdj.), na której spadek napięcia wynosi ok. 0,4 V. Nie jest to prawidłowe obniżenie napięcia, przez co dioda potrafi "nabroić" i moduł w niektórych przypadkach może nie funkcjonować prawidłowo, o czym będzie więcej w dalszej części artykułu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pominięcie diody i zamiast jej wstawić zworkę.  

 UWAGA!!!

Jednak po tym zabiegu należy dobrać zasilanie odpowiadające modułowi, czyli od 3,3 do 4,8 V, a najlepszym jest przedział od 3,9 V do 4,2 V.

 

Dalej widoczny jest kondensator tantalowy, który powinien mieć niski ESR i pojemność od 100uF, przez 470uF do 1000uF (zasilanie z 1S Li-Pol - czy ogniwa 18650 - Li-Ion 3,7 V  to kondensator 100uF).

Jeżeli w zestawie znajduje się jakiś inny element (co się zdarza) to polecam wlutować zwykły dobry kondensator elektrolityczny. Jeżeli ktoś takowego nie posiada, to można spróbować, na tym co dał producent i mieć nadzieję, że moduł nie będzie się restartował.

Skoro już techniczne i teoretyczne sprawy za nami to przyszła pora na odpalenie modułu.

 

 Moduł włącza się, jak podaje producent za pomocą pinu BOOT, podłączając go do masy, a więc podając stan niski.

 

No to teraz mogę przedstawić schemat podłączenia modułu pod Arduino. Co do konwertera to należy podłączyć linie tx i rx jak już wspomniałem wcześniej i podłączyć GND modułu z konwerterem a zasilanie i GND z zewnętrznego zasilacza równolegle do modułu.

Oto schemat podłączenia pod Arduino UNO: 

 

Podłączenie pod konwerter USB - UART - TTL


Schemat przedstawia podłączenie pod konwerter UART, gdy przy zasilaniu znajduje się dioda prostownicza.  

A tak przedstawia się schemat podłączenia pod konwerter, gdy nie posiadamy wlutowanej diody, tylko zworkę (można dać tę diodę w szereg na wyjściu zasilania +5 V z konwertera).

Podłączenie neoway pod konwerter bez diody.

Teraz możemy wszystko podłączyć według powyższych schematów i zacząć działać. Najpierw podłączmy przewód USB do Arduino, lub konwertera i wgrywamy ten program (Arduino IDE wer. 1.6.11): 

W tym miejscu zakończę I część artykułu poświęconą modułowi GSM NEOWAY. Jednak już w najbliższym czasie pojawi się część II, w której to poprzez Arduino jak i konwerter USB - UART - TTL będziemy wysyłać pierwsze komendy AT do modułu, a także przeanalizujemy wszystkie problemy możliwe do spotkania w trakcie zabawy z modułem. Więc jeżeli chcesz zakupić ten produkt, to jest to obowiązkowa lektura dla Ciebie, jak i dla tych, co już napotkali pewne trudności z tym modułem. Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach ;)

A oto filmik podsumowujący I część artykułu. Mam nadzieję, że się spodoba

Oto link do II części artykułu. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixelpixelpixelpixelpixelpixel