Jak zrobić tanią rozwojową platformę mobilną RC?

2017-07-10
Jak zrobić tanią rozwojową platformę mobilną RC?

W tym wpisie pokaże wam jak zrobić w bardzo prosty sposób rozwojową platformę mobilną, która będzie sterowana zdalnie. Będzie to o tyle fajne, ponieważ do budowy nie wykorzystamy żadnego mikrokontrolera, którego trzeba umieć zaprogramować, tylko gotowe moduły, które wystarczy w odpowiedni sposób ze sobą połączyć. Moduły te nie są skomplikowane w obsłudze, więc nie będzie potrzebna ogromna wiedza z zakresu elektroniki, dzięki czemu można poznać w prosty sposób jej podstawy.  W tym celu będą nam potrzebne następujące elementy, w które należy się uzbroić:

- Platforma mobilna

- Jakiś sterownik silników: gotowy, lub do podłączenia do płytki stykowej z paroma innymi elementami elektrycznymi. Można użyć również zwykłych przekaźników, bądź tranzystorów MOSFET.

- Moduł nadawczy i odbiorczy sygnałów logicznych.

Teraz pozostało nic innego jak tylko podłączyć wszystkie elementy razem w następujący sposób: 

 

Z mostkiem H:

 

 Jak widzimy, zostały tutaj wykorzystane następujące elementy: moduł odbiornika 315 mHz, mostek H i stabilizator napięcia - przeważnie już wbudowany w mostek L298N (zdj. nr 1.). Może jeszcze zdjęcie gotowego zestawu dla udowodnienia, że to nic skomplikowanego: 

A teraz wersja II trochę tańsza, ponieważ sterowanie silnikami odbywa się za pomocą przekaźników. Potrzebne będą: oczywiście odbiornik platforma i silniki, lecz zamiast mostka H użyjemy modułu (lub samych) 2 lub 4 przekaźników. Tak prezentuje się schemat podłączenia: 

prosta platforma mobilna budowa 315mhz rc

Czym różni się wersja 2 przekaźnikowa od 4 przekaźnikowej? Jeden przekaźnik odpowiada za obrót silników do przodu, drugi zaś za obrót silników do tyłu. Tak więc jak użyjemy 4 przekaźników, będzie możliwa jazda w każdym kierunku, podczas gdy 2 przekaźniki umożliwią jazdę do przodu i skręcanie. 

 

W niedalekiej przyszłości jak już "oswoimy" się z podstawami elektroniki to będzie można pokusić się o zakup pierwszego mikrokontrolera np. Arduino UNO i poznać ogrom możliwości tej platformy.

Arduino jest platformą programistyczną, to znaczy, że piszemy wiersz poleceń, który się wykonuje. Brzmi skomplikowanie, ale uwierzcie mi, że tylko z pozoru, zwłaszcza jak używa się programów kafelkowych np. visuino. ;)

II część, w której wykorzystamy omówione wcześniej Arduino UNO.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixel