Ozon, pożyteczny, leczniczy, zły, zabójczy. Czym jest ozon

2020-09-30
Ozon, pożyteczny, leczniczy, zły, zabójczy. Czym jest ozon

Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie jak działa ozon, kiedy i jak można go uzyskać, jak się z nim obchodzić a także jakie ma działanie. Ozon jest powszechnie występującym gazem w naturze, powstaje np. podczas wyładowań atmosferycznych, a w szkole na lekcjach geografii na pewno słyszeliśmy o warstwie ozonowej w atmosferze, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ozon powstaje na wskutek wyładowań elektrycznych tak więc powstaje pytanie jak go wytworzyć w warunkach domowych? Obecnie na rynku stosowane są dwa źródła uzyskiwania ozonu, są nimi lampy UV, i płyty ceramiczne - koronowe. 

W jaki sposób działa ozon?

Ozon jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru! Jednak to nie jedyne zastosowanie tego gazu, który również niezwykle skutecznie wnika w powierzchnię i usuwa wszelkiego typu zapachy, a także zabija pleśnie, grzyby, roztocza, bakterie a nawet niektóre wirusy i inne patogeny. Jednak związek ozonu jest bardzo nietrwały i dość szybko ulega rozpadowi. Dzięki swoim właściwością ozon powszechnie wykorzystywany jest do odkażania, odgrzybiania i usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Jak wykorzystać ozon jako środek dezynfekujący?


Coraz częściej słyszymy o ozonowaniu samochodu aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, czy odgrzybić klimatyzację. Równie często ozonatory wykorzystuje się do uzdatniania wody, ale także wiele osób ozonuje owoce, warzywa, mięsa i inne artykuły spożywcze. Taki zabieg pomaga pozbyć się z ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń, grzybów i innych patogenów przez co taka żywność będzie mogła być dłużej przechowywana. 

Należy jednak zaznaczyć w tym miejscu również istotny fakt, iż ozon w dużym stężeniu może zabić, ponieważ jest gazem toksycznym!!! Zawsze należy zachować szczególną ostrożność w czasie ozonowania!!! Ozon jest gazem wyczuwalnym o specyficznym zapachu dlatego osoby z patologią zmysłu węchu nie powinny mieć styczności z tym gazem! Obydwa sposoby jego wytwarzania (lampy UF i płyty ceramiczne) również są niebezpieczne dla człowieka: płyty ceramiczne potrzebują bardzo wysokiego napięcia sięgającego 3,5KV czyli 3 500V! Jest to bardzo wysokie napięcie które może zabić i dokonać poważnego uszczerbku na zdrowiu! Lampy UV potrafią poważnie uszkodzić wzrok, czy wpłynąć negatywnie na skórę człowieka.

Poniżej tabela przedstawiająca stężenie ozonu w powietrzu i jego wpływ na organizmy żywe. 

Stężenie ozonu w powietrzu

Na naszym blogu opublikowaliśmy dwa artykuły poświęcone budowie ozonatorów w których wykorzystano generatory ozonu. Poniżej linki do artykułów: 
- Budowa ozonatora nr. 1.
- Budowa ozonatora nr. 2. 


W czasie ozonowania należy pamiętać o:

W czasie pracy urządzenia nie należy przebywać w pomieszczeniach w których ozonator pracuje, a po zakończonej pracy wywietrzyć pomieszczenia przed wejściem. 

  • Nie wolno stosować ozonu w środowisku gazów palnych lub materiałów wybuchowych.
  • W ozonowanym pomieszczeniu zabrania się palenia tytoniu, pracy z otwartym ogniem, pracy z narzędziami, które powodują płomień lub iskrę, pracy przy użyciu przy użyciu olejów i smarów lub pozostawiania obiektów zabrudzonych olejem lub smarem.
  • Ozonowanie nie powinno być wykonywane przez ludzi z zaburzeniami węchu.
  • Przed wejściem do ozonowanego pomieszczenia musi zostać umieszczona dobrze widoczna tabliczka z napisem: WSTĘP WZBRONIONY – ODKAŻANIE.
  • Po zakończeniu zabiegu ozonowania, pomieszczenie należy przewietrzyć i najlepiej nie wchodzić do niego wcześniej niż po upływie 2 godzin od zakończenia odkażania.
  • Nigdy nie należy produkować więcej ozonu, niż jest to potrzebne dla danego zastosowania.
  • Operator urządzenia jest odpowiedzialny za jego eksploatacje i zachowanie środków ostrożności.
  • Krótkotrwałe wdychanie ozonu w wysokich stężeniach jak i długotrwałe wdychanie ozonu w niższych stężeniach może spowodować negatywne skutki fizjologiczne. Nie wolno wdychać ozonu bezpośrednio z generatora ozonu
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixelpixelpixelpixelpixel